środa, 29 stycznia 2014

Kim jest kibic sportowy?

źródło: www.sportsinwinter.com

Kibice, kibole, szalikowcy, pikniki.. Ciężko jednoznacznie określić jakie są cechy sportowego kibica. Są różni, zależnie od dyscypliny, od zaangażowania. Są jednak rzeczy, które wyróżniają "prawdziwych" kibiców na tle całej reszty.


Kibice piłkarscy może i nie są postrzegani najlepiej poprzez społeczeństwo. Ci najbardziej zagorzali, zwani szalikowcami mają jednak swoje zalety. Potrafią bowiem poprzez oprawy i przyśpiewki stworzyć fantastyczną atmosferę. Często jednak mocno przy tym przesadzają, robiąc rzeczy, które znacznie wykraczają poza sport i wspieranie swojej drużyny. Jest jednak coś, co mnie w nich urzeka. Race. Zabronione, podobno groźne, mimo wszystko jednak piękne.

źródło: archiwum prywatne


Trzeba jednak umieć kibicować kulturalnie. Różnie z tym bywa w piłce nożnej. Zupełnie inaczej wygląda to w siatkówce i chyba przede wszystkim w skokach narciarskich w Polsce. W tych dwóch dyscyplinach Polscy kibice nie mają sobie równych, bowiem tworzą niesamowitą atmosferę, której zazdrości nam cały świat, a przy tym nie krzyczą ile sił o tym co myślą o przeciwnikach, ani co należy zrobić z krajowym związkiem. Wspierają wszystkich, tutaj każdy sportowiec jest doceniony. A najważniejsze w tym wszystkim jest to, że ci ludzie naprawdę świetnie się bawią. 

źródło: www.sport.pl

źródło: www.polskieradio.pl


Działalność kibiców jest (i powinna być) widoczna nie tylko na sportowych arenach. Kibice angażują się w wiele akcji charytatywnych, czy edukacyjnych. Zbiórki na rzecz domów dziecka, ciężko chorych, biednych, spotkania o tematyce historycznej, patriotycznej. Kibic powinien być człowiekiem wielkiego serca. Nie może wspierać tylko ukochanej drużyny, czy ulubionego sportowca. Wsparcie musi okazać też potrzebującym. Może jest to trochę wyidealizowany obraz, ale przecież sport powinien nieść pomoc.

Podstawowym atrybutem jest jednak wiara. Seria gorszych wyników nie może skłonić kibica, by odwrócił się od swojej drużyny, nie można wieszać psów, trzeba wierzyć dalej. Nie trzeba się zgadzać z każdą decyzją trenerów, ale należy im dać szansę na udowodnienie, że mieli rację. Jednakowoż gdy okaże się, że jej nie ma, nie należy wcale milczeć, bowiem kibice są siłą.

Sport powinien łączyć. Więc kibice także powinni być zjednoczeni, nie powinni prowadzić wojen. Marzy mi się obejrzenie meczu piłkarskiego, gdzie zwaśnione grupy kibiców oglądają mecz wspólnie, wymieszani między sobą, rozmawiając, bawiąc się razem i bez względu na wynik pozostając w przyjaznych stosunkach, po meczu idąc na piwo i rozstając się z uśmiechem na ustach. Jeżeli sport ma łączyć, to to zjednoczenie powinno nastąpić w kibicach. 

Tych kilka krótko opisanych cech kreuje obraz "prawdziwego" kibica, widzianego moim subiektywnym okiem. Wiara, wsparcie, wielkie serce, tworzenie niezapomnianej atmosfery, kultura, szacunek dla wszystkich sportowców i innych kibiców. W końcu uczestnictwo w sportowym wydarzeniu do czegoś zobowiązuję ;)

2 komentarze:

  1. Podpisałbym się obiema rękami, ale z mojej perspektywy idealny kibic wcale nie musi nosić pomocy potrzebującym. Świetny wpis !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To podpisz się jedną :P Ja wiem, że to jest wyidealizowane i być może przypisuję kibicom mało realne cechy, jednak kibice jako grupa to potężna siła, która gdy się zjednoczy potrafi zrobić wiele. Grupa bardzo zorganizowana, której łatwiej trafić do ludzi niż przeciętnemu człowiekowi :)

      Usuń